Міловський центр безоплатної правової допомоги інформує: Питання щодо соціальних виплат

Вже багатьох з внутрішньо переміщених осіб на цей час торкнулась проблема припинення соціальних виплат. Також є ряд питань щодо поновлення таких виплат. Спробуємо розібратись.
До соціальних виплат можна віднести:
 • пенсії (щомісячне довічне грошове утримання);
 • довічні державні стипендії;
 • всі види соціальної допомоги та компенсації (зокрема, щомісячна адресна допомога переселенцям, допомога при народженні дитини, допомога матерям-одиначкам та інше);
 • матеріальне забезпечення (у разі тимчасової втрати працездатності, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами, допомога на поховання та ін.);
 • надання соціальних послуг (зокрема послуги з працевлаштування);
 • субсидії;
 • пільги.
Відновлення соціальних виплат відбувається за тією ж схемою, що і їх призначення. Це стосується тих переселенців, довідки яких були недійсними на момент набуття чинності відповідною Постановою Кабінету Міністрів України, та які отримали нову довідку переселенця. В дійсній довідці має бути вказано місце проживання переселенця, яке не є адресою органу державної влади, або органу місцевого самоврядування, та інших об’єктів, де фактичне проживання неможливе (як це інколи було в довідках старого зразка). Також строк дії довідки має бути дійсним. Переконатись, що довідка дійсна, можна шляхом подання відповідного «інформаційного запиту» до УПСЗН. Бланк «запиту» можна завантажити з мережі Інтернет та роздрукувати, або звернутись до Міловського місцевого центру за допомогою. Цей «запит» рекомендовано скласти в двох примірниках. Подати його можна:
 • особисто, безпосередньо в управління соціального захисту. На примірнику, який залишається у відвідувача, потрібно попросити співробітника соцзахисту вказати реєстраційний номер вхідного листа й дату його прийняття – ця інформація буде підтвердженням того, що запит дійсно був поданий відвідувачем, зареєстрований та не загубиться випадково;
 • поштою, рекомендованим листом із повідомленням. Копія запиту залишається у відправника разом із фіскальним чеком. Вони також служать підтвердженням відправлення.
Вичерпний перелік підстав припинення дії довідки про взяття на облік переселенців міститься у ст. 12 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Зокрема це:
 • подання переселенцем заяви про відмову від довідки;
 • вчинення злочину, у тому числі - посягання на територіальну цілісність держави, терористичний акт, військові злочини тощо;
 • повернення переселенця на місце постійного проживання (відсутність переселенця за місцем тимчасового проживання більше 60 днів без поважних причин);
 • виїзд переселенця на постійне місце проживання за кордон;
 • подання переселенцем свідомо недостовірних даних.
Прийняття рішення про призначення і відновлення соціальних виплат (або відмову в їх наданні) проводиться після подання переселенцем відповідної «Заяви про відновлення соціальних виплат» і проведення перевірки інформації про фактичне місцеперебування (проживання) переселенця. Такі перевірки повинні здійснювати співробітники управління праці та соціального захисту населення (соцзабезу) упродовж 15 днів після подання переселенцем «заяви про призначення або відновлення соціальних виплат». Зразок вищезазначеної заяви також можна отримати в Міловському місцевому центрі з надання правової допомоги, або самостійно роздрукувати, завантаживши з мережі Інтернет.
За результатами проведеної перевірки повинен складатись «акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї». Цей акт має бути підписаний усіма повнолітніми переселенцями і представником УПСЗН. Після цього процедура призначення соцвиплат  наступна:
 1. УПСЗН робить подання про призначення або про відмову у призначенні (відновлення) соціальної виплати й акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї місцевої комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО (такі комісії мають бути створені районними РДА, виконкомами районних, районних у містах рад);
 2. Комісія розглядає подані документи і упродовж п’яти робочих днів приймає рішення – призначити або відмовити в соціальній виплаті, відновити або відмовити в її відновленні з моменту припинення. Крім випадків, прямо передбачених законодавством, відмовити у призначенні виплат комісія може через відсутність заявника за фактичним місцем проживання або перебування.
 3. Не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні соціальної виплати, комісія направляє рішення до органу, який здійснює виплати, й до УПСЗН.
 4. Орган, який здійснює виплати, й УПСЗН на підставі рішення комісії призначає соціальну виплату з місяця, у якому надійшла Заява від переселенця, і здійснює повернення сум недоотриманих соціальних виплат за минулий час.
Якщо громадянин вважає, що йому відмовили у відновленні виплат незаконно, то рішення комісії про відмову у призначенні або продовженні соціальних виплат може бути оскаржено в суді. Скласти позовну заяву до суду може допомогти юрист Міловського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги, а у випадку, якщо позивач відноситься до категорії громадян, які мають право на безоплатного адвоката, то місцевий центр може призначити адвоката, який буде безоплатним для громадянина, та буде здійснювати представництво його інтересів в суді.